Czy farby do włosów mają datę ważności? Jeżeli nurtuje Cię to pytanie, w tym artykule wyjaśnimy to zagadnienie. Odpowiemy również na pytanie, po czym poznać, że farba jest zepsuta i ile może stać otwarta farba.

Czy farby do włosów mają datę ważności?

Farby do włosów, które znajdziesz tutaj https://horex.pl/kobieta/pielegnacja/wlosy/farbowanie/farby_do_wlosow.html, to jedne z najchętniej kupowanych kosmetyków, dlatego warto wiedzieć, czy mają datę ważności i do kiedy po otwarciu możemy ich używać. Może to okazać się dla Ciebie zaskakujące, ale na opakowaniu farby do włosów nie znajdziesz daty ważności. Jak to możliwe? Jesteśmy przyzwyczajeni, że kosmetyki zarówno do pielęgnacji, jak i do makijażu posiadają na opakowaniu termin przydatności. Dzięki niemu wiemy, do kiedy produkt może stać na naszej półce łazienkowej, a także do kiedy po jego otwarciu możemy go bezpiecznie używać. Dlaczego zatem produkty do trwałej koloryzacji nie posiadają takich oznaczeń? Już wyjaśniamy

Jako konsumenci mamy swoje prawa, a jedno z nich brzmi, że powinniśmy mieć łatwy dostęp do informacji na temat daty przydatności produktów, które kupujemy. Okazuje się, że według prawa kosmetyki, których okres ważności jest dłuższy niż 30 miesięcy nie musi mieć oznaczonej na opakowaniu daty ważności. To jasna zasada. Jednak nasuwa się pytanie, jak zatem sprawdzić, czy farba jest zdatna do użycia i farbując nią włosy, nie wyrządzimy sobie krzywdy. Jest na to sposób.

W takiej sytuacji należy poszukać daty produkcji na opakowaniu. Najczęściej znajduje się ona na zgrzewie tuby lub na opakowaniu zewnętrznym. Aby obliczyć datę ważności, należy do daty produkcji doliczyć 3 lata. Ta reguła dotyczy jedynie fabrycznie zamkniętych produktów. Mówimy tutaj jedynie o tubie z kremem koloryzującym. A jak wygląda kwestia ważności oksydantu?

Ile może stać otwarta farba?

Skoro już wiemy, jak sprawdzić datę ważności zamkniętej farby do koloryzacji włosów, warto dowiedzieć się również, ile może stać otwarta farba.

Gdy już otworzymy tubkę z kremem koloryzującym, data ważności zawartości tuby zmienia się diametralnie i jest krótsza. Ile wynosi? Na to pytanie odpowie nam liczba miesięcy podana na symbolu otwartego słoiczka, czyli PAO (period after opening). Przeważnie farby do włosów po otwarciu ważne są 18 miesięcy od daty otworzenia.

A jak sprawdzić, czy farba jest zepsuta? Farba do włosów nie będzie się nadawała do użycia, gdy na jej powierzchni pojawi się woda.

Jak sprawdzić datę ważności oksydantu?

Podobnie jak w przypadku farb do włosów na tych produktach nie ma podanych informacji odnośnie daty ważności. W tym przypadku również należy się posługiwać datą produkcji. Tutaj podobnie liczymy 3 lata od daty produkcji przy nieotwartym produkcie. Jeżeli oksydant został otworzony, patrzymy na symbol PAO i kierujemy się podaną na nim liczbą miesięcy, która obowiązuje od momentu otworzenia butelki z oksydantem. 

Przeważnie od razu zużywamy całą farbę do włosów, jednak warto wiedzieć, jak liczyć datę ważności dla zamkniętych i otwartych produktów, aby uniknąć przykrych niespodzianek w postaci podrażnień czy zmiany koloru pigmentu.