Olejowanie włosów to pradawny sposób na ich pielęgnację. Ostatnimi czasy powrót do naturalnych technik dbania o włosy i skórę jest bardzo wzrastającym trendem i wpisuje się w świadome wybory najlepszej jakości żywności, ale również kosmetyków czy ubrań. Metoda olejowania włosów zjednała sobie wiele osób poszukujących sprawdzonych i bazujących na roślinnych składnikach  sposobów na piękne, zdrowe i lśniące włosy. Dzisiaj skupimy się na kolejnym etapie olejowania włosów, czyli na tym, jak zmyć olej z włosów, aby prosto i skutecznie uzyskać prawidłowy rezultat olejowania kosmyków.

Jak zmyć olej z włosów krok po kroku?

Jeżeli jesteś na etapie poszukiwania najlepszego oleju do swoich włosów i zaczynasz wchodzić na wyższy poziom pielęgnacji swoich pasm, na pewno pojawiło się w Twojej głowie pytanie: jak zmyć olej z włosów? To naturalna kolej rzeczy w procesie olejowania włosów. Mając za sobą już decyzję o zakupie oleju dopasowanego do porowatości naszych pasm, naukę o nakładaniu olejowych kosmetyków, przychodzi czas na wiedzę na temat ich efektywnego zmywania z włosów. W tym momencie warto wprowadzić zagadnienie emulgowania oleju. To właśnie na tym procesie opiera się skuteczne i bezpiecznie usuwanie oleju z włosów. Na czym polega emulgowanie oleju i czym je wykonać? Oto krótkie wyjaśnienie.

Najprostszą i najbezpieczniejszą metodą zmywania oleju z włosów jest jego zemulgowanie. Do emulgowania oleju używa się odżywek do włosów lub masek do włosów. Zmycie oleju szamponem nie jest do końca skuteczne, ponieważ szampon z SLS zmywając olej z kosmyków, jednocześnie usuwa z włosów ich ochronną warstwę lipidową stworzoną właśnie przez olej. W efekcie włosy po umyciu zamiast uzyskać mocny blask i mięsistość stają się suche i matowe, a czasem nawet pozostają oblepione olejem. Aby zapobiec takiej sytuacji należy wykonać emulgowanie oleju odżywką. Na czym to polega?

Emulgowanie to proces, w którym na naolejowane włosy nakłada się odżywkę lub maskę, a wtedy składniki zawarte w odżywkach lub maskach łączą się z olejem, tworząc gładką emulsję, którą łatwo później zmyć wodą. Po nałożeniu odżywki na włosy z olejem należy odczekać kilka minut, aby składniki z odżywek połączyły się z olejem i w rezultacie łagodnie odseparowały go od kosmyków. Jaką odżywkę zatem wybrać? Najczęściej mamy do czynienia z odżywkami i maskami emolientowymi, humektantowymi i proteinowymi. W przypadku emulgowania oleju i usuwania go z włosów najlepiej sprawdzą się odżywki czysto emolientowe, bez zawartości silikonów.

Emulgowanie oleju krok po kroku – 4 kroki do pięknych włosów

Emulgowanie oleju odżywką do proste zadanie, które wymaga od nas odpowiedniego preparatu, odrobiny cierpliwości i dokładności w działaniu.

Krok 1 – wybór dobrej odżywki lub maski do włosów

Do emulgowania najlepiej sprawdzą się odżywki lub maski, które w składzie zawierają emolienty. Warto również sprawdzić, aby w formule nie było silikonów. Takie kosmetyki będą najefektywniejsze w tym procesie, ponieważ olej sam w sobie jest emolientem, czyli tłuszczem, a połączenie tłuszczu z tłuszczem działa na zasadzie „to samo przez to samo” – czyli usuwamy olej (emolient) innym emolientem.

Krok 2 – zaaplikowanie i rozprowadzenie kosmetyku emolientowego na naolejowanych włosach

Gdy przyjedzie czas zmywania oleju z włosów, zwykle po kilku godzinach, zmocz włosy wodą, usuwając nadmiar oleju. Następnie nałóż odżywkę na pasma, starannie ją rozprowadzając. Nie żałuj odżywki, ponieważ powinno jej być na tyle dużo, aby szczelnie otuliła każde pasmo wcześniej pokryte olejem.

Krok 3 – odczekanie ok. 5 – 10 minut

Gdy już nałożysz odżywkę na włosy, potrzymaj ją na kosmykach około 5 do 10 minut, najlepiej przykrywając głowę czepkiem i ręcznikiem, aby zapewniać odpowiednio ciepłe warunki, które ułatwiają zachodzenie całego procesu łączenia się odżywki z olejem.

Krok 4 – zmywanie odżywki wraz z olejem

Po upływie określonego czasu starannie umyj włosy, usuwając odżywkę. Obficie opłucz włosy wodą, aby na żadnym paśmie nie pozostał olej. Po wykonaniu tej czynności umyj głowę szamponem, a piana spływająca podczas zmywania szamponu dodatkowo oczyści włosy. Możesz również na końcu zastosować po raz drugi ulubioną odżywkę do włosów lub maskę, aby domknąć cały proces odżywiania włosów.

Jak zmyć olej z włosów? Teraz już wiesz! Emulgowanie odżywką wcale nie jest trudne, a bardzo skuteczne. Raz na zawsze zapomnij o tłustych strąkach po olejowaniu. A jeżeli wcześniej zniechęciłaś się do olejowania właśnie po tym, że w efekcie niepoprawnego usuwania oleju z włosów, Twoje pasma pozostały tłuste, teraz możesz śmiało wrócić do tego genialnego sposobu na odżywienie włosów, bo już znasz technikę emulgowania.