Świat beauty nie lubi próżni, co oznacza, że w dziedzinie pielęgnacji, pojawiają się coraz to nowsze składniki, które przywracają skórze zdrowy wygląd i dostarczają wielu zaawansowanych i odżywczych składników. W tym artykule skupimy się na kwasie laktobionowym, który wykazuje niesamowitą skuteczność i wiele dobroczynnych właściwości. 

Kwas laktobionowy — co to jest?

Kwas laktobionowy (Lactobionic Acid) to hydroksykwas organiczny. Ciekawostką jest to, że do tej samej grupy zaliczamy kwasy AHA i BHA. Kwas laktobionowy pozyskiwany jest na drodze utleniania laktozy.  Jest to pochodna kwasu mlekowego, która w naturalny sposób występuje w mleku i produktach mlecznych. Kwas ten uważany jest za niesamowity antyoksydant, który pomaga zwalczać wolne rodniki i skutecznie broni skórę przez tzw. stresem oksydacyjnym. W praktyce oznacza to, że kwas laktobionowy idealnie sprawdzi się w zahamowaniu procesów przedwczesnego starzenia się skóry. 

Co również trzeba wiedzieć? Kwas laktobionowy w postaci czystej jest bezzapachowym ciałem stałym charakteryzującym się białym kolorem. Często jest sprzedawany w postaci białego proszku — dobrze rozpuszcza się w wodzie.

Kwas laktobionowy — efekty i właściwości

Kwas laktobionowy nie tylko chroni skórę przed przedwczesnym starzeniem się skóry, ale także wykazuje szereg innych właściwości jak:

  • Intensywne nawilżenie — kwas laktobionowy wiąże i zatrzymuje wodę, co pozwala uelastycznić i ujędrnić skórę.
  • Dokładne złuszczanie — kwas delikatnie złuszcza i może być stosowany jako peeling enzymatyczny. Kwas pomaga usunąć martwy naskórek, przywracając skórze świeży wygląd.
  • Szybsza regeneracja skóry — kwas przyspiesza tzw. odnowę komórkową. Kwas laktobionowy wspiera regenerację skóry po uszkodzeniach w postaci np. poparzeń słonecznych lub negatywnego oddziaływania czynników środowiskowych.
  • Wyrównanie kolorytu skóry — kwas laktobionowy pozwala uporać się z przebarwieniami i nierównościami na skórze, nadając jej zdrowy i rozświetlony wygląd. 

Jak powinna wyglądać pielęgnacja z kwasem laktobionowym?

Kwas laktobionowy idealnie sprawdzi się w pielęgnacji cery suchej, wrażliwej, naczynkowej oraz tej ze skłonnościami do trądziku. Po ten składnik chętnie sięgają osoby chcące wygrać walkę z rumieniem, zmianami naczynkowymi i zmianami trądzikowymi. 

Jak i kiedy stosować kwas laktobionowy zależy m.in. od formy, stężenia i rodzaju preparatu. Składnik ten znaleźć można m.in. w serum, kremach i maseczkach. W pielęgnacji należy sięgać najpierw po niższe stężenia, zwłaszcza kiedy skóra do tej pory nie posiadała dużego doświadczenia z kwasami. 

Eksperci przestrzegają, by nie stosować kwasu laktobionowego ze składnikami czułymi na pH środowiska. Zaliczamy do tego m.in. witaminę C. Podobnie jest z łączeniem kwasu i z preparatami z witaminą A. Może to prowadzić do podrażnień skóry.  Pamiętać należy również o stosowaniu produktów z filtrem przeciwsłonecznym, ponieważ kwas laktobionowy może zwiększać wrażliwość skóry na słońce.

Kwas laktobionowy — stosowanie DIY

Kwas laktobionowy sprawdza się doskonale w pielęgnacji skóry naczynkowej, wrażliwej, dojrzałej i tej z atopowym zapaleniem skóry i trądzikiem. Okazuje się, że kosmetyk z kwasem laktobionowym można zrobić samemu. By to zrobić należy:

  • Wybrać kwas w stężeniu 1 - 10%.
  • Zmieszać kwas z kwasem hialuronowym w serum lub dodać go do kremu. Można również połączyć z kwas z ulubionym hydrolatem w toniku, który służy nam do codziennej pielęgnacji skóry. 

Kosmetyki z kwasem laktobionowym — na co zwrócić uwagę?

Głównym czynnikiem determinującym wybór konkretnych preparatów z kwasem laktobionowym jest stężenie. W przypadku kosmetyków do stosowania codziennego, stężenie kwasu laktobionowego nie powinno przekraczać 10%. W sytuacji, gdy decydujemy się na profesjonalne zabiegi w gabinetach kosmetycznych — możemy spotkać się z preparatami zawierającymi nawet 50% kwasu laktobionowego. 

Przed rozpoczęciem kuracji zaleca się zawsze zrobić test skórny. Skład chemiczny kwasu laktobionowego pokazuje, że jest to pochodna laktozy. Oznacza to, że osoby wykazujące nietolerancję laktozy powinny zachować ostrożność. Ze stosowania tego kwasu należy zrezygnować, gdy cierpimy na infekcje — skórne, wirusowe, grzybicze lub posiadamy uszkodzony naskórek. 

Czy kwas laktobionowy działa przeciwzmarszczkowo?

Okazuje się, że kwas laktobionowy wspiera produkcję kolagenu i elastyny oraz skutecznie wzmacnia mechanizmy odpowiedzialne za naprawę skóry. Kwas laktobionowy wygładza zmarszczki, chroni przed wolnymi rodnikami i wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Dodatkowe właściwości nawilżające, rozjaśniające i stymulujące sprawiają, że skóra odzyskuje zdrowy wygląd. 

Kwas laktobionowy wykazuje wszechstronne korzyści, dla wszystkich tych, którzy marzą o zdrowej i promiennej skórze. Warto znać nie tylko pozytywne właściwości, ale także to, jakie stężenie i jakich składników nie można łączyć z tym kwasem.