Skrzyp polny jest w Polsce rośliną pospolitą, która rośnie na terenie całego kraju. Charakterystyczne pędy z kłosem zarodnionośnym pojawiają się masowo, wyglądem przypominając grzyby. Z czasem pojawiają się pędy płonne i to one stanowią cenny surowiec stosowany w kosmetyce od bardzo dawna. Dlaczego właśnie ta roślina jest jedną z najskuteczniejszych w pielęgnacji włosów? I czy równie dobrze działa na skórę i paznokcie?

Na początek warto dodać, że skrzyp polny na włosy w postaci płukanek stosowały nasze babcie i wcześniejsze pokolenia. Wówczas to na ziołach opierano rytuały pielęgnacyjne i stosowano je np. w postaci naparów. Warto docenić wiedzę, która kiedyś przekazywana była z pokolenia na pokolenie.

Skrzyp polny na włosy - czym się charakteryzuje?

Dorasta do 40 - 50 cm wysokości i ma kształt przypominający małą choinkę. Podczas zrywania pojawia się charakterystyczny, skrzypiący dźwięk, od którego pochodzi nazwa rośliny. Zawdzięcza to dużej zawartości krzemionki - właśnie dlatego skrzyp na włosy działa tak skutecznie. Jest ona bardzo dobrze wchłaniana, a nadmiar jest skutecznie usuwany z organizmu. 

Co jeszcze zawiera skrzyp polny? Przede wszystkim alkaloidy, saponiny, flawonoidy oraz potas, fosfor, żelazo i mangan. Jednak to właśnie krzemionka w łatwo wchłanialnej formie jest odpowiedzialna za korzystny wpływ na skórę, włosy i paznokcie. Roślina ta jest składnikiem wielu kosmetyków, jednak większą skuteczność wykazuje stosowana doustnie - w postaci naparów lub suplementów diety.

Skrzyp polny na włosy - jak działa?

Wspomniana wyżej krzemionka poddana obróbce w wysokiej temperaturze (np. podczas przygotowywania naparu) zostaje wypłukana z rośliny, przez co jest lepiej wchłaniana przez ludzki organizm. Czy zatem stosowanie szamponów, odżywek i innych kosmetyków do pielęgnacji włosów ma sens? Tak, ponieważ zawarte w tych produktach ekstrakty zostały już odpowiednio przygotowane, aby działać już od pierwszej chwili po aplikacji. Skrzyp polny wzmacnia włosy, zmniejsza ich tendencję do łamania się, a także wpływa korzystnie na skórę głowy.

W kosmetyce skrzyp polny stosowany jest również do pielęgnacji skóry. Najlepiej sprawdza się napar używany do mycia. Ujędrnia skórę, poprawia jej wygląd i elastyczność. Jest wiele powodów, aby sięgnąć po tę właśnie roślinę, zwłaszcza że jest ona bezpieczna. Może być również pomocny w łagodzeniu i leczeniu stanów zapalnych. Stosowany w pielęgnacji paznokci widocznie je wzmacnia i zapobiega ich rozdwajaniu. Aby uzyskać najlepszy efekt potrzeba dużej regularności w jego stosowaniu.

Suplementy czy kosmetyki ze skrzypem?

Najlepiej połączyć oba rodzaje produktów. Skrzyp w postaci kosmetyków nie będzie aż tak skuteczny, jak regularna nim suplementacja. Krzemionka w nich zawarta jest dobrze absorbowana w całym organizmie, dlatego korzyści z jego stosowania odczujesz na wielu polach. Między innymi zapobiega ona tworzeniu się kamieni nerkowych, działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, moczopędnie, odtruwająco i wzmacniająco. Krzemionka jest składnikiem, którego w organizmie z wiekiem zaczyna ubywać, dlatego grupą, która powinna po nią sięgać, są osoby starsze.

Kosmetyki ze skrzypem - jakie wybrać?

Z pewnością najpopularniejszą marką, która stworzyła serię kosmetyków ze skrzypem polnym, jest Radical. W ofercie dostępne są szampony, odżywki i sera do włosów, oparte na ekstrakcie z tej właśnie rośliny. Są one jednymi z najskuteczniejszych produktów wzmacniających do włosów. Do innych marek, które w swoich kosmetykach wykorzystały skrzyp, należą: Barwa, Herbal Care, Fitomed, Venita, a także Bioliq, Biotebal czy Noble Health.

Skrzyp polny jest bardzo dobrze znaną rośliną o wielu zastosowaniach. Dzięki zawartości dobrze przyswajalnej krzemionki nie ma sobie równych w kwestii pielęgnacji włosów. Choć powszechny, mało kto stosuje go na co dzień. A to właśnie on może okazać się remedium na wiele problemów włosów i suchej skóry głowy. Sięgaj po niego w różnej postaci i ciesz się zdrową skórą, mocnymi paznokciami i lśniącymi włosami!