Trehaloza jest niezwykle pożądaną substancją w produktach kosmetycznych – fenomenalnie nawilża, ma zdolność magazynowania wody i uwalniania jej, gdy skóra tego potrzebuje. To także doskonała broń w walce z upływającym czasem. Trehaloza wkroczyła do przemysłu kosmetycznego kilka sezonów temu i od tego czasu, jest jednym z bardziej popularnych składników. Przede wszystkim zasila formulacje kremów i serów do twarzy, ale często też wzbogaca receptury kosmetyków do pielęgnacji włosów.

Trehaloza – czym właściwie jest?

Trehaloza (trehalose) to naturalny dwucukier – disacharyd zbudowany z dwóch cząsteczek glukozy. Mamy z nim do czynienia w zasadzie każdego dnia, gdyż przyjmujemy go wraz z pożywieniem – chlebem czy warzywami.

Warto wspomnieć, że disacharyd ten obecny jest także w roślinach pustynnych, gdzie pełni niezwykle istotną rolę. Dzięki swoim silnym właściwościom nawilżającym sprawia, że rośliny te mogą przetrwać w ekstremalnych warunkach, np. podczas suszy czy przy gwałtownych zmianach temperatury.

Te właśnie właściwości sprawiły, że trehaloza zyskała szerokie zastosowanie w kosmetyce, ale nie tylko. Wykorzystywana jest również przez przemysł farmaceutyczny i medyczny. Przykładowo, bardzo często jest składnikiem nawilżających kropli do oczu, wykorzystuje się ją również przy produkcji szczepionek.

Jeśli chodzi natomiast o przemysł spożywczy, trehaloza znalazła zastosowanie jako substancja słodząca – zamiennik cukru. Jest lepiej przyswajalna przez organizm niż zwykły cukier biały. Ponadto, jest stosowana jako konserwant, który wydłuża okres przydatności do spożycia.

Jak widać, właściwości tego disacharydu doceniają przedstawiciele wielu branż. Szczególnie pożądana jest jednak w kosmetyce, zwłaszcza dzięki swojemu działaniu nawilżającemu i przeciwstarzeniowemu. Z potencjału trehalozy skorzystają wszystkie rodzaje cery, jednak najbardziej sucha i odwodniona, a także wrażliwa i dojrzała.

Najważniejsze właściwości trehalozy

Trehaloza, jak już zostało wspomniane, fenomenalnie nawilża, ale też wiąże cząsteczki wody wewnątrz skóry – może więc zgromadzić oraz magazynować spore ilości wody, by uwolnić je wtedy, gdy skóra będzie tego potrzebować.

Co robi trehaloza oprócz tego, że silnie nawilża i nawadnia? Działa antyoksydacyjnie, a więc zabezpiecza skórę przed negatywnym działaniem promieniowania UV. Ponadto, wykazuje właściwości przeciwstarzeniowe. Po pierwsze, neutralizuje wolne rodniki, które przyczyniają się do przedwczesnego starzenia się skóry, ale też działa przeciwzmarszczkowo – zapobiega nowym i wygładza istniejące.

Na tym nie koniec, gdyż substancja ta chroni również skórę przed zanieczyszczeniami zewnętrznymi (np. smogiem), ale – z uwagi na to, że niweluje nieprzyjemne zapachy – często jest także składnikiem dezodorantów oraz antyperspirantów.

Trehaloza chroni więc skórę przed przesuszeniem, odwodnieniem, stresem oksydacyjnym, ale również wieloma czynnikami zewnętrznymi i atmosferycznymi. Wzmacnia skórę i jej barierę lipidową.

Trehaloza jest całkowicie bezpiecznym składnikiem, który doskonale współpracuje z innymi substancjami aktywnymi w kosmetykach. Najczęściej występuje w towarzystwie peptydów, ceramidów, kwasu hialuronowego oraz niacynamidu.

Nawodnienie organizmu, w tym również skóry, jest niezwykle istotne. Jeśli zależy nam, by nasza cera zachwycała zdrowym i pięknym wyglądem, musimy zacząć od jej nawilżenia, a w tym pomogą nam kosmetyki z trehalozą, która bywa również nazywana cukrem życia.