Zaskórniki, które zamiennie bywają nazywane wągrami, przyjmują postać nieestetycznych jasnych lub czarnych kropek, które są nie tylko kwestią natury estetycznej, ale również zdrowotnej, gdyż nieleczone mogą wywoływać stany zapalne oraz poważne zmiany trądzikowe. Piękna i zdrowa cera, pozbawiona jakichkolwiek niedoskonałości, jest marzeniem wielu kobiet. Na kondycję skóry wpływ ma wiele czynników, jednak znając zasady właściwej pielęgnacji, możemy przeciwdziałać pojawianiu się niedoskonałości lub też niwelować widoczność już istniejących.

Zaskórniki: przyczyny, objawy, rodzaje

Zaskórniki (wągry) to nieestetyczne kropki na twarzy, które bardzo często są przyczyną dyskomfortu i zaniżają samoocenę. Co ważne, nie są wyłącznie przypadłością okresu dojrzewania, gdyż zmaga się z nimi wiele osób dorosłych.

Wągry są wykwitami skórnymi o niezapalnym charakterze. Najczęściej pojawiają się w strefie T (nos, czoła, broda), jednak nie jest to regułą, a ich bezpośrednią przyczyną najczęściej jest zaburzona praca gruczołów łojowych, w szczególności nadmierna produkcja sebum. Właśnie dlatego szczególną skłonność do zaskórników wykazuje cera tłusta, mieszana i trądzikowa.

Nadmierna ilość łoju blokuje i zatyka pory, a w ich środku gromadzą się zanieczyszczenia oraz martwy naskórek, w wyniku czego na powierzchni widoczne są nieestetyczne grudki, które przyjmują postać ciemnych bądź jasnych kropek.

Innymi przyczynami pojawiania się zaskórników mogą być zmiany hormonalne, przyjmowanie niektórych leków, stres, kontakt z zanieczyszczeniami środowiskowymi, ale także zbyt mocne i ciężkie makijaże, niewłaściwa pielęgnacja i higiena, a także stosowanie nieodpowiednich (zapychających) kosmetyków.

Warto również wspomnieć, że w dermatologii wyróżnia się dwa rodzaje zaskórników – zamknięte oraz otwarte.

Zaskórniki otwarte - potocznie nazywane wągrami, pojawiają się wówczas, gdy pory zostaną zablokowane i zbiorą się w nich zanieczyszczenia oraz martwy naskórek. Objawiają się pod postacią ciemnych kropek, co jest efektem utlenionej na zewnątrz keratyny.

Zaskórniki zamknięte - w przeciwieństwie do zaskórników otwartych, mają jasne zabarwienie i zwykle towarzyszy im zaczerwienienie oraz stan zapalny.

Zaskórniki: jak się ich pozbyć raz na zawsze?

Zaskórniki, choć nie wywołują bólu i uznawane są są za łagodną odmianę trądziku, jeśli nie będą leczone, mogą przerodzić się w uporczywe wypryski, którym towarzyszyć będą zaczerwienienie, podrażnienie, a nawet stan zapalny i poważne zmiany trądzikowe. Właśnie dlatego niezwykle ważne jest, by walkę z zaskórnikami rozpocząć możliwie najszybciej – choć należy podkreślić, że może być ona trudna i czasochłonna.

Kluczem do sukcesu z pewnością jest właściwa pielęgnacja, jednak muszą towarzyszyć jej zmiana diety oraz zdrowy styl życia. W przypadku rutyny pielęgnacyjnej, najważniejsze są staranny demakijaż oraz precyzyjne oczyszczanie cery – zarówno rano, jak i wieczorem. Pozwoli to usunąć z powierzchni skóry wszystko, co może być pożywką dla bakterii (zanieczyszczenia, sebum, martwy naskórek).

Pod żadnym pozorem zaskórniki nie powinny być dotykane, ani też wyciskane. Takim działaniem można jedynie pogorszyć sytuację i rozprzestrzenić bakterie na inne partie twarzy. Zamiast tego warto wdrożyć do pielęgnacji specjalistyczne preparaty i kosmetyki, które ukierunkowane są na redukcję zaskórników.

Codzienna pielęgnacja cery z zaskórnikami powinna uwzględniać: staranny demakijaż, precyzyjne oczyszczanie twarzy, złuszczanie skóry (za pomocą peelingu enzymatycznego, raz lub dwa razy w tygodniu), tonizowanie skóry, a także jej nawilżanie, odżywianie i regenerację za pomocą kremów regulujących sebum.

W składzie kosmetyków należy poszukiwać substancji antybakteryjnych i przeciwzapalnych, np. kwasu glikolowego, azelainowego, salicylowego, siarki, cynku czy też witaminy A. Dobre efekty przyniosą również maski o działaniu oczyszczającym, które wykorzystują węgiel aktywny oraz naturalne glinki. Kosmetyki powinny charakteryzować się lekką formułą, produkty powinny być beztłuszczowe i niekomedogenne.

Pielęgnację domową warto wspomóc zabiegami wykonywanymi w salonach kosmetycznych. Szczególnie pożądane mogą być: oczyszczanie manualne, mikrodermabrazja, peeling kawitacyjny lub też peeling chemiczny (np. z kwasem glikolowym).